kurtyny paskowe

Kurtyna paskowa

Kurtyna ułatwia ograniczanie przeciągów oraz utraty ciepła. Najczęściej są stosowane przy bramach wjazdowych, gdzie pełnią funkcję bram kurtynowych. Standardowa kurtyna paskowa składa się z pasów PCV, które są przytwierdzone do ściany lub konstrukcji stalowej przy pomocy zawiesi.

Podczas przechodzenia przez kurtyna paskową elastyczną wystarczy rozchylić wstęgi i przejść pomiędzy nimi. To proste rozwiązanie sprawia, że nawet gdy przez bramę odbywa się ruch, jest ona zasłonięta.

Przedstawione rozwiązanie wymaga jednak, aby podczas przechodzenia czy przejeżdżania przez kurtynę paskową, zwolnić. Dodatkowo pasy PCV mają bezpośredni kontakt z przewożonym ładunkiem. W miejscach, gdzie występuje czasowo bardzo duże natężenie ruchu oraz wymagana jest płynność przejazdów, może stanowić to znaczną przeszkodę.

Rozwiązaniem tego problemu jest zastosowanie kurtyna na drzwi na systemie przesuwnym. Stacjonarna kurtyna z pasów PCV jest zamontowana na systemie przesuwnym.

Budowa

Podstawowe elementy kurtyna paskowa to system przesuwny i zamocowane na min pasy z PCV. Możliwe są różne konfiguracje systemu i pasów. W zależności od wielkości otworu stosuje się kurtyny jednoczęściowe lub wieloczęściowe, które są przesuwane po jednej, dwóch lub trzech równoległych szynach jezdnych. Do połączenia pasów z systemem przesuwnym stosuje się mocowanie grzebieniowe lub rurowe.

Zastosowania

Dzięki większej funkcjonalności, niż kurtyny stacjonarne, użytkownicy często wybierają kurtyny na systemie przesuwnym dla miejsc o zmiennym oraz dużym natężeniu ruchu. To również dobry wybór, gdy przez przegrodę trzeba przewozić wyroby, które nie mogą mieć kontaktu z pasami PCV.